Porady

Jak zamontować ogrodzenie z siatki na nierównym terenie?Co warto wiedzieć

Wykonanie ogrodzenia wokół działki lub domu nie wydaje się skomplikowanym zdaniem pod warunkiem, że teren jest równy i płaski. Co jednak zrobić, gdy budynek stoi na pochyłym lub pagórkowatym obszarze? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie ogrodzenia z elastycznej siatki plecionej, która dobrze sprawdza się w takich przypadkach.

Montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie – od czego zacząć?

Prace montażowe należy rozpocząć od szczegółowego rozplanowania położenia słupków, na których rozciągnięta będzie siatka. Najkorzystniejsze jest rozmieszczenie ich w odstępach 2,5 do 3 metrów. Ważne jest również osadzenie ich w odpowiedni sposób w gruncie. Dobrą praktyką jest wkopanie słupków na głębokość niecałego metra, najlepiej do ok. 80 centymetrów. Należy je następnie wzmocnić poprzez zalanie betonem, pamiętając również przy tym, aby każdy słupek naciągowy został wsparty tak zwanym słupem podporowym. Takie przygotowanie sprawi, że dalszy montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie będzie bezproblemowy, a gotowe ogrodzenie wytrzyma długie lata.

Następny krok: instalacja drutu naciągowego

Kolejnym etapem jest zamocowanie na wcześniej przygotowanych słupach elementów, które mają za zadanie utrzymanie drutu naciągowego oraz całej siatki we właściwej pozycji. W tym celu napinacze drutu – bo o nich tutaj mowa – umieszczane są na różnej wysokości, zazwyczaj u góry, w środkowej części i na dole słupka. Następnie można już osadzić na nich druty, które wcześnie zostały przewleczone przez siatkę. Taki schemat postępowania sprawi, że montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie powiedzie się bez żadnego problemu, a efekt będzie w pełni satysfakcjonujący.

Czy jest inne rozwiązanie niż siatka?

Teren o nierównej powierzchni to wyzwanie, z którym elastyczna siatka pleciona radzi sobie całkiem nieźle. Dopasowuje się nawet do sporych pochyłości podłoża dzięki odpowiedniemu naciągnięciu na słupach. Co jednak w sytuacjach, gdy powierzchnia jest naprawdę wymagająca? Wtedy warto rozważyć wykonanie ogrodzenia schodkowego, które będzie się lepiej prezentowało wizualnie. W tym celu można użyć paneli ogrodzeniowych z siatki lub drewna, które zazwyczaj montuje się na odpowiednio przygotowanej podmurówce.

Montaż ogrodzenia wokół domuCo warto wiedzieć

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie terenu, na którym powstanie ogrodzenie. Do takich wstępnych prac należy wylanie fundamentów oraz postawienie słupków, umożliwiających połączenie ze sobą poszczególnych przęseł ogrodzenia. Już na tym etapie musimy wiedzieć, jaki rodzaj ogrodzenia chcemy zamontować. Inaczej przygotowuje się podmurówkę pod lekkie ogrodzenie drewniane, a inaczej pod ogrodzenie betonowe lub ze stali. Ważna jest także wysokość i długość poszczególnych przęseł, rodzaj furtki oraz typ bramy. Jeżeli decydujemy się na bramę otwieraną automatycznie, to konieczne jest również zaplanowanie przestrzeni potrzebnej na montaż mechanizmu.

Warto pamiętać też o tym, że podmurówka i słupki muszą być również odpowiednio zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych, tak jak i pozostałe elementy ogrodzenia. Należy więc zwrócić uwagę, czy wybrana zaprawa oraz klej do montażu płytek klinkierowych jest odporny na niskie temperatury oraz wilgoć.

Jakie ogrodzenie wybrać? Najpopularniejsze rodzaje ogrodzeń wokół domu i ogrodu

Ogrodzenie domu i przylegającego do niego terenu to bardzo ważny etap podczas prac budowlanych. Powinno ono przede wszystkim skutecznie chronić teren naszej posesji, ale może również w atrakcyjny sposób ozdobić dom, tłumić dźwięki oraz skutecznie chronić naszą prywatność.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów są ogrodzenia stalowe. W zależności od dostępnego budżetu możemy zdecydować się na gotowe elementy z marketu budowlanego albo na indywidualnie zaprojektowane ogrodzenie kute. Często wykonywane są także ogrodzenia drewniane, które należy dobrze zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych, aby służyło przez długie lata. Natomiast jeśli zależy nam na trwałym i mało wymagającym rozwiązaniu, to możemy się zdecydować na ogrodzenie betonowe lub kamienne. Część osób decyduje się również na zasadzenie wokół domu żywopłotu z tui, który gwarantuje dużą prywatność – rośliny mogą osiągać wysokość nawet kilku metrów.

Konserwacja i renowacja ogrodzeńJak często trzeba wymienić płot?

Przy wyborze ogrodzenia należy wziąć pod uwagę między innymi jego trwałość – niektóre rodzaje ogrodzeń posłużą nam przez długie lata, inne natomiast należy regularnie konserwować i zabezpieczać.

Do najbardziej trwałych należą ogrodzenia betonowe oraz kamienne – elementy wykonane z tych materiałów są bardzo odporne na działanie wody oraz niskich temperatur. Ogrodzenia drewniane mogą również posłużyć wiele lat, jednak należy je regularnie malować oraz konserwować, aby zabezpieczyć przed butwieniem, zmianami koloru i niszczeniem spowodowanym działania czynników atmosferycznych.

Stosunkowo trwałe są także ogrodzenia stalowe, zwłaszcza wykonane z kutych elementów. Jednak jeśli wybierzemy tańszy materiał, to musimy się liczyć z ryzykiem korozji i koniecznością regularnej renowacji takiego płotu. Najbardziej pracochłonne są natomiast ogrodzenia zielone, które trzeba regularnie przycinać, nawozić i podlewać.